Przejdź do treści

Sztabki złota – co warto wiedzieć przy pierwszym zakupie?

  • Mysaver 

Sztabki złota to – obok monet – druga, najpopularniejsza forma lokowania pieniędzy w fizyczne złoto. O czym warto wiedzieć, przymierzając się do pierwszego zakupu?

Czym jest złoto inwestycyjne?

W myśl ustawy o VAT, złoto inwestycyjne to złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych, a także złote monety o próbie co najmniej 900 tysięcznych, wybite po roku 1800, które są lub były prawnym środkiem płatniczym w kraju pochodzenie, sprzedawane po cenie nie przekraczającej o więcej, niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie. Takie złoto jest złotem inwestycyjnym, i jest zwolnione z podatku VAT.

Sztabki złota czy monety?

Jest to odwieczny dylemat inwestorów i z pewnością znaleźć można tyleż samo zwolenników jednej opcji, co drugiej. Dla uproszczenia przyjmijmy, że monety występują najczęściej w gramaturze 31,1 gramów (1 uncja) lub jej części (1/2, 1/4, 1/10), zaś sztabki dostępne mamy w gramaturach już od 1 grama (następnie 5 g, 10 g, 20 g, 1 uncja, 50 g, 100 g etc).

Zwolennicy monet mówią o tym, że są one trudniejsze do podrobienia, i że będąc prawnym środkiem płatniczym, są łatwiejsze w transporcie (np. moneta Wiedeńscy Filharmonicy to po prostu 100 euro). Jednak warto przy tej okazji zaznaczyć, że fałszowanie sztabek również nie jest łatwe, a opakowania typu certipack oraz zakup u renomowanego dostawcy, a nie np. na portalu aukcyjnym, stanowią wystarczającą gwarancję autentyczności.

Cena sztabki

Sztabki złota dostępne są już od 1 grama, więc aby kupić taką najmniejszą sztabkę, potrzebujemy mniej, niż 200 złotych. To udogodnienie ma jednak swoją cenę – koszty pewnych etapów produkcji sztabek są stałe, zarówno dla sztabek o wadze 1 grama, jak i tych większych. W związku z tym, cena mniejszej sztabki, jest w stosunku do zawartości kruszcu nieco wyższa, niż cena większej sztabki.

Czytaj więcej: Dlaczego złote sztabki i monety niższych gramatur, charakteryzują się wyższą marżą?

Najbardziej optymalną, jeżeli chodzi o stosunek ceny do zawartości kruszcu, ale także w sensie użytkowym, są sztabki o wadze jednej uncji (31,1 g). Na dzień pisania artykułu jest to ok. 4 900 złotych.